Vă așteptăm vineri, 15  noiembrie 2019, ora 12, la festivitatea de acordare a Premiilor Filialei Iasi a USR pentru cartile publicate in anul 2018.

Evenimentul va avea loc la Palas Mall, Sala Verdi.

Juriul pentru acordarea Premiilor USR – Filiala Iaşi pentru cărțile apărute în anul 2018, format din:

 

  1. Ioan Holban, președinte
  2. Gellu Dorian
  3. Theodor Codreanu

 

a stabilit  următoarele   nominalizări, în ședința din data de 17.09.2019:

 

TRADUCERE

1.Mariana Bărbulescu, Franz Kafka – Castelul, Ed. Polirom

  1. Christian W. Schenk – Cassian Maria Spiridon, mit gedankten und mit bildern, Ed. Dionysos
  2. Christian W. Schenk-Varujan Vosganian- Auf unseren Spuren, Ed. Dionysos
  3. Christian W. Schenk- Ion Cristofor Am Rand der Kaffeetasse, Ed. Dionysos
  4.  Christian W. Schenk- Pieta, Ed. Dionysos

6 Christian W. Schenk- George Bacovia,  Poezii -gedichte, Ed. Dionysos

  1. Christian W. Schenk-Mircea Petean – Die erinnerung an das licht, Ed. Dionysos
  2. Christian W. Schenk-Paulina Popa Winter des Engels, Ed. Dionysos
  3. Christian W. Schenk- Adi Cristi- Um ewig geliebt werden Ed. Dionysos
  4. Christian W. Schenk-Ioana Diaconescu , Dafur ist der engel Ed. Dionysos
  5. Christian W. Schenk-Versuri comentatre, George Trakl, Ed. Dionysos
  6. Christian W. Schenk-Sechs rumansische dichter, Ed. Dionysos
  7. Christian W. Schenk-Poetica , Ed. Dionysos
  8. Christian W. Schenk-Marius Chelaru – Die Ecke des Bettlers, Ed. Dionysos
  9. Christian W. Schenk – Valeriu Stancu Wortwunde -Gedichte, Ed Dionysos
  10. Christian W. Schenk – Clasici germani, Antologie de versuri
  11. Magda Jeanrenaud – Roland Barthes, Dicursul îndrăgostit, Ed. Polirom

 

POEZIE

  1. Marcel Miron – Șarpele de pe balustradă, Ed. 24 ORE
  2. Stelorian Moroșanu – Zilnica beatitudine a malpraxisului poetic, Ed. Junimea
  3. Stelorian Moroșanu – …fracturat la osul inefabil și la femurul fluturos, Ed. Timpul
  4. Gabriela Chiran- peste gură un crin, Ed. Timpul
  5. Val Mănescu- Ochiul fără pleoape, Ed. Junimea
  6. Dan Petrusca – Oarecum anacronic, Ed. Limes
  7. Adi Cristi – Cu lupii urlând, Ed. 24 ORE
  8. Vasile Iftime – Hristos, toamna, Ed. Charmides
  9. Angela Furtună – Ultimul mirador, Ed. Vinea
  10. Theodor Damian –,Perihoreze, ed. Eikon

 

PROZĂ

1.Vasile Iancu- În patru zări, Ed. Junimea

  1. Francisca Stoleru, Casa de pe Colina Doamnei, Ed. 24 ore

CRITICĂ

1.Simona Modreanu – Lecturi finale, Ed. Junimea

  1. Cristian Livescu – Viața și splendorile Poeziei, în celesta cetate Iași, la începutul temutului mileniu, Ed. Junimea
  2. Ioana Diaconescu – Rugul aprins – studii si documente despre exterminare si supraviețuire, Ed. Fundația Academia Civica
  3. Mircea A. Diaconu – Metacritice, ed. Junimea

 

ESEU

  1. Anton Adămuț- Amicus Platro sed magis amica veritas- Istoria spusei de la Homer la tarski, ed. Institutul European
  2. Simona Modreanu – Lecturi fluide, Ed. Junimea
  3. Mircea Platon – Geografie și constiinta nationala. Ed. Ideea Europeana
  4. Mircea Platon- Al Vlăhuță. Ed. Timpul

 

ISTORIE LITERARĂ

  1. A. BOGDAN -IAȘUL LEAGĂN AL UNIRII NEAMULUI ROMÂNESC. 1916-1918, REMINISCENȚE ȘI ÎNSEMNĂRI, ediție îngrijită de Liviu Papuc și Olga Iordache, Ed. Timpul

 

DEBUT

1.Viorica Șerban – Focul din tălpi, Ed. Metarmofosi

  1. Andreea Maftei – Lebede Roșiii, Ed. Junimea

 

TEATRU

  1. Ștefan Amariței – Patimile lui Sisif, Ed. Timpul
  2. Aurel ANDREI – TEATRU, Ed. PIM

 

Totodată, juriul pentru acordarea Premiilor USR – Filiala Iaşi pentru cărțile apărute în anul 2018, propune Comitetului de Conducere  acordarea următoarelor  premii:

 

 

Nr. crt. Denumire premiu Nume
1 PREMIUL Filialei Iași a  USR pentru promovarea prin traducere a scriitorilor români Christian W. Schenk
2 DEBUT TRAIAN OLTEANU Viorica Șerban – Focul din tălpi, Ed. Metarmofosi

 

3 PREMIUL IONEL TEODOREANU Francisca Stoleru, Casa de pe Colina Doamnei, Ed. 24 ore
4 PREMIUL CEZAR IVANESCU Val Mănescu- Ochiul fără pleoape, Ed. Junimea
5 PREMIUL RESTITUTIO N. A. BOGDAN -IAȘUL LEAGĂN AL UNIRII NEAMULUI ROMÂNESC. 1916-1918, REMINISCENȚE ȘI ÎNSEMNĂRI, ediție îngrijită  de Liviu Papuc și Olga Iordache, Ed. Timpul
6 PREMIUL DUMITRU STANILOAE Ioana Diaconescu – Rugul aprins – studii si documente despre exterminare si supraviețuire, Ed. Fundația Academia Civica
7 PREMIUL MIHAI URSACHI Angela Furtună – Ultimul mirador, Ed. Vinea
8 PREMIUL PT CARTE DE PUBLICISTICA Simona Modreanu – Lecturi finale, Ed. Junimea
9 PREMIUL IOANID ROMANESCU Gabriela Chiran- peste gură un crin, Ed. Timpul
10 PREMIUL LUCIAN ALECSA

PREMIUL CORNELIU POPEL

Stelorian Moroșanu – Zilnica beatitudine a malpraxisului poetic, Ed. Junimea; Theodor Damian – Perihoreze, Ed. Eikon

 

Comitetul de Conducere va acorda Premiul OPERA OMNIA și PREMIUL DE EXCELENȚĂ precum și PREMIUL CARTEA REPREZENTANȚEI.

Comments are closed.