Uniunea Scriitorilor din România – Filiala Iași, Editura Cartea Românească și Sedcom Libris vă invită joi, 22 ianuarie, ora 12,  la Galeria de Artă  Absida(Str. Grigore Ureche, nr. 7),  la prezentarea volumului „i-am scris lui Brauner un poem” (Editura Cartea Românească, 2025), autor Angela Baciu. Cartea va fi prezentată de  Liviu Apetroaie, Marius Chelaru, Adi Cristi.  Moderator: Cassian Maria Spiridon. Spectatorii se vor delecta cu un moment muzical susținut de Mihaela Gârlea.

„Atrage atenția în poezia Angelei Baciu combinația între fantazare, frizînd oniricul și absurdul, și manierismul calofil. Poeta îndrăznește mult în teorie, dar practic se temperează și devine o practicantă a decorativului, fie și cu nuanțe de aparent nonconformism, cît îi șade bine și nu oripilează asistența. Este clar că autoarea iubește și cultivă frumosul, eleganța, rafinamentul căruia o doză de excentricitate îi aduce puțină picanterie. Dar nu vom întîlni la ea manifeste violente, vituperări la adresa lumii, societății sau a academismului vetust.” (Horia Gârbea)

*** 

Angela Baciu s-a născut pe 14 martie 1970, la Brăila, România. Este poetă, prozatoare,  publicistă, trainer. Membră a Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași. Membră a PEN Club România.

A debutat literar în 1987 și editorial în 1994 cu volumul Fragmente dintr-o cavatină. A publicat 25 de cărți în mai multe genuri literare (selecție):

PoezieMaci în noiembrie (1997), Trei zile din acel septembrie (2003), Tinereţe cu o singură ieşire (2004), De mâine până mai ieri, alaltăieri (2007), Hotel Camberi (2017), Charli. Rue Sainte-Catherine 34 (2017), Mic dejun la Frida (2020), Spiegel scrie peste tot (2021), Paltonul lui Nino  in memoriam George Almosnino (2024, antologie de versuri), i-am scris lui Brauner un poem (2025).

InterviuMărturii la sfârșit de veac (2000), Mărturii dintre milenii (2007, ediţie revizuită 2012), Despre cum nu am ratat o literatură grozavă (2015).

Memorialistică4 zile cu nora (2015).

Teatru: mai drăguț decît dostoievski (2017), Dimineaţa vecinelor (2024) – în colaborare cu Nora Iuga.

Spectacolemai drăguț decît dostoievski (2018, 2020), ce-i aia apă verde pe cerul gurii (2023, 2025) – texte scrise împreună cu Nora Iuga si prezentate la Festivalul Internațional de Teatru „Undercloud” (în distribuţie: Maia Morgenstern, Carla Maria Teaha, Rodica Mandache).

Traduceri și apariții în străinătatePoezii/Versek – traducători: Balázs F. Attila și Lörincz Mária, Ungaria (2007); Antologiile în limba maghiară și cehă Kortars roman koltok și Antologia sucasnej rumunskej lyriky (2007); Charli. Rue Sainte-Catherine 34 (română-engleză, trad. Lidia Vianu, 2017), Rumanische Lyrik Anthologie de Christian W. Schenk (2024); Rumaensk  Poesie, coordonator Flavia Teoc (2024); Crisol de almas: Voces el mundo contra el racismo, la xenofobia y la aporofobia ya está (2024); Shattered-artists inspired by artists, artwork and concept Oana Maria Cajal (2024); De la Toulouse-Lautrec în port la Rotterdam (interviuri cu Nora Iuga, 2025), Păsări și zei. De la Dunăre, la Adriatică – antologie de poezie, traducere Elsa Stavro, Albania (2025).

Este prezentă în Manualul de Limba și Literatura Română, Clasa a VIII-a (Editura Art Klett) cu textul  În Țara-Obiectelor-cu-Suflet – poveste scrisă pentru Antologia Cum să inventezi o lume, 2025.

Premii (selecție):

2004, Premiul Uniunii Scriitorilor, Filiala Bacău, pentru „Cea mai bună carte de poezie a anului” la Festivalul „Avangardă XXII” pentru volumul Trei zile din acel septembrie; 2004, Premiul pentru Poezie pentru volumul Trei zile din acel septembrie la Festivalul Național de Poezie de la Sighetu Marmației și Serile de Poezie; 2006, Premiul I Concursul Național de Poezie „Ion Minulescu”, ed. a XV-a, Zilele Poeziei în Olt; 2008, Premiul Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași, pentru Eseu și Publicistică pentru volumul Mărturii dintre milenii; 2016, Marele Premiu la Festivalul Internațional de literatură „Lucian Blaga”, Sebeș, Lancrăm; 2016,  Premiul Balcanica pentru poezie românească la „Festivalul Poeților din Balcani”, ed. a X-a (România/Turcia), Brăila;2017, Premiul I la Concursul Național de Poezie „Lidia Vianu Translates”; 2018, Premiul Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași, „pentru calitatea operei și activitatea scriitoricească”;2021, Premiu pentru volumul Mic dejun la Frida la Festivalul Național de Poezie „George Coșbuc”, Bistrița; 2021, Premiul „Cezar Ivănescu”, acordat de Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Iași, pentru volumul Mic dejun la Frida; 2022, Premiu pentru volumul Spiegel scrie peste tot la Festivalul Internațional de Poezie de la Sighetu Marmației; 2022, Premiu pentru volumul Spiegel scrie peste tot la Festivalul Național de Poezie „George Coșbuc”, Bistrița;  2025, Titlul de Poet al Iașului; 2025, Premiul „Ion Caraion”, acordat de Revista Literadura pentru volumul de poezie i-am scris lui Brauner un poem; 2025, Premiul „Spectacolul literaturii”, acordat în cadrul Galei Premiilor APLER, Ed. XXVII-a, pentru volumul Dimineața vecinelor (scris în colaborare cu Nora Iuga).