Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2009  pentru cărţile apărute în anul 2008:

Premiul pentru poezie –  Lucian Alecsa
Premiul pentru proză – Nichita Danilov
Premiul pentru critică, eseu istorie literară – Mircea A. Diaconu
Premiul pentru teatru, publicistică, carte pentru copii – Oltiţa Cântec
Premiul pentru traduceri, ediţii de specialitate – Emanoil Marcu
Premiul pentru debut poezie – Aida Hancer
Premiul pentru debut eseu ( Premiul „Traian Olteanu”) – Adrian G. Romilă
Premiul „Cezar Ivănescu” – Radu Florescu
Premiul „Mihai Ursachi” – Angela Furtună

Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2008  pentru cărţile apărute în anul 2007:

Premiul pentru poezie –  Nicolae Panaite
Premiul pentru proză – Christian Tămaş
Premiul pentru teatru – Aurel Andrei
Premiul pentru istorie şi critică literară – Lucia Olaru Nenati
Premiul pentru eseu şi publicitate – Angela Baciu-Moise
Premiul pentru debut poezie (Premiul „Mihai Ursachi”) – Dumitru Necşanu
Premiul pentru debut proză ( Premiul „Traian Olteanu”) – Alexe Marinescu
Premii de Excelenţă – Gellu Dorian şi Florin Faifer
Premiul “Opera Omnia” – Dan Mănucă

Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2007  pentru cărţile apărute în anul 2006:

Premiul pentru poezie – Sterian Vicol, Vlad Scutelnicu, Daniel Corbu
Premiul pentru proză – Vasile Baghiu, Mihail Batog Bujeniţă, Adi Cristi
Premiul pentru critică si istorie literară – Ioan Holban, Liviu Papuc, Magda Ursache
Premiul pentru debut proză ( Premiul „Traian Olteanu”) – Ana Parteni
Premiul pentru debut critică si istorie literară – Daniela Petrosel
Premiul “Opera Omnia” – Cristian Simionescu
Premii de excelenţă – Stefan Oprea si Nichita Danilov
Premiul pentru întreaga activitate si promovarea literaturii române în spaţiul cultural german – Christian Wilhelm Schenk

Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2006 pentru cărţile apărute în anul 2005:

Premiul pentru poezie – Emil Nicolae
Premiul pentru proză – Dan Lungu;  Gellu Dorian
Premiul pentru critică si istorie literară – Dragos Cojocaru
Premiul pentru eseu, publicistică – Cassian Maria Spiridon
Premiul pentru literatură pentru copii – Maria Baciu
Premiul pentru ediţii critice, memorialistică, teatru – Adrian Alui Ghoerghe
Premiul pentru debut proză ( Premiul „Traian Olteanu”) – Elena Cardas
Premiul pentru debut poezie (Premiul „Mihai Ursachi”) – Viorel Grigoriu
Premiul pentru debut critică si istorie literară – Ilinca Ţăranu
Premiul „Opera Omnia” – Constantin Ciopraga
Trei „Premii de Excelenţă” domnilor – Petru Ursache, Cezar Ivănescu si Aurel Stefanachi

Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2005 pentru cărţile apărute în anul 2004:

Premiul pentru poezie – Nicolae Sava
Premiul pentru proză – Nichita Danilov
Premiul pentru istorie literară, editii critice, traduceri – Mircea A. Diaconu
Pemiul pentru publicistică, memorialistică, jurnal – Adi Cristi
Premiul pentru eseu, critică literară – Marius Chelaru
Premiul pentru debut poezie (Premiul „Mihai Ursachi”) – Lia Ceran
Premiul pentru debut proză ( Premiul „Traian Olteanu”) – Radu Tătărucă
Premiul „Opera Omnia” – Alexandru Husar
Premii de excelenţă – Maria Carpov si Alexandru Andriescu

Premiile acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2004 pentru cărţile apărute în anul 2003:

Premiul pentru poezie – Adi Cristi
Premiul pentru proză – Valeriu Stancu
Premiul pentru critică si istorie literară – Adrian Alui Gheorghe
Premiul pentru publicistică – Emanoil Marcu
Premiul pentru debut – Florin Cîntec
Premiul pentru debut “Traian Olteanu” – Radu Petrescu
Premiul de excelenţă – Liviu Leonte

Premii acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2003 pentru cărţile apărute în anul 2002
Premiul pentru poezie – Ion Beldeanu
Premiul pentru proză – Stelian Baboi
Premiul pentru critică si istorie literară – Theodor Codreanu
Premiul pentru publicistică – Cassian Maria  Spiridon
Premiul pentru debut – Vlad Scutelnicu
Premiul pentru debut “Traian Olteanu” – Claudiu Nicolae Solcan
Premiul de excelenţă – George Popa

Premii acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2002 pentru cărţile apărute în anul 2001

Premiul pentru poezie – Ion Hurjui
Premiul pentru proză – Constantin Arcu
Premiul pentru critică, istorie literară, eseu – Constantin Ciopraga
Premiul pentru dramaturgie, jurnal, publicistică, literatură pentru copii, literatura minorităţilor – Gellu Dorian
Premiul pentru debut – Gabriel H. Decuble
Premiul “Traian Olteanu” pentru debut în proză – Lucian Zup
Premiul de excelenţă pentru anul 2002 – Stefan Oprea

Premii acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2001 pentru cărţile apărute în anul 2000

Premiul pentru poezie – Constantin Hrehor
Premiul pentru proză – Petre Cimpoesu
Premiul pentru critică, istorie literară, eseu – Constantin Parascan
Premiul pentru traduceri, dramaturgie, publicistică, jurnal, literatură pentru copii, ediţii – Val Panaitescu,
La secţiunea debut – poezie – Cristian Sturza
Premiul de Excelenţă pentru împlinirea vîrstei de 70 de ani – Petru Ursache
Diplomă de Excelenţă pentru împlinirea vîrstei de 70 de ani – Dumitru Vacariu
Diplomă de Excelenţă pentru împlinirea vîrstei de 70 de ani – Lucian Dumbravă

Premii acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 2000 pentru cărţile apărute în anul 1999

Premiul pentru poezie – Lucian Vasiliu si Emil Nicolae
Premiul pentru proză – Adrian Alui Gheorghe si Valeriu Stancu
Premiul pentru critică si istorie literară – Mircea A. Diaconu si Constantin Pricop
Premiul pentru eseu – Cassian Maria Spiridon si Gheorghe Drăgan
Premiul pentru jurnal si memorialistică – Ion Holban si Grigore Ilisei
Premiul pentru debut – Constantin Călin
Premiul pentru excelenţă –Prof. Univ. Alexandru Husar

Premii acordate de Filiala Iasi a U.S.R. în anul 1999 pentru cărţile apărute în anul 1998:

Premiul pentru poezie – Adrian Alui Gheorghe, Radu Andreescu si  Vasile Proca
Premiul pentru proză, critică si publicistică – Florin Faifer, Dan Mănucă si Adrian Voica
Premiul pentru debut – Florin Zaharia si Valentin Talpalaru
Premiul de excelenţă – Adam J. Sorkin si Liviu Leonte

Leave a Reply