PROCES VERBAL

 Juriul pentru acordarea Premiilor USR – Filiala Iaşi pentru cărțile apărute în anul 2018, format din:

  1. Ioan Holban, președinte
  2. Gellu Dorian
  3. Theodor Codreanu

a stabilit  acordarea următoarelor  premii, în ședința din data de 23.10.2019:

TRADUCERE

 1.Mariana Bărbulescu, Franz Kafka – Castelul, Ed. Polirom

  1. Magda Jeanrenaud – Roland Barthes, Discursul îndrăgostit, Ed. Polirom

POEZIE

 Adi Cristi – Cu lupii urlând, Ed. 24 ORE

 PROZĂ

 Vasile Iancu- În patru zări, Ed. Junimea

CRITICĂ

1. Cristian Livescu – Viața și splendorile Poeziei, în celesta cetate Iași, la începutul temutului mileniu, Ed. Junimea

2.Mircea A. Diaconu – Metacritice, ed. Junimea

ESEU

 1. Anton Adămuț- Amicus Platro sed magis amica veritas- Istoria spusei de la Homer la tarski, Ed. Institutul European

2. Mircea Platon – Geografie și constiinta natională. Ed. Ideea Europeană; Mircea Platon- Al Vlăhuță. Ed. Timpul

DEBUT

 Andreea Maftei – Lebede Roșii, Ed. Junimea

TEATRU

Ștefan Amariței – Patimile lui Sisif, Ed. Timpul

Totodată, Comitetul de Conducere al Filialei Iași a USR a  acordat următoarele premii:

1 DEBUT „TRAIAN OLTEANU” Viorica Șerban – Focul din tălpi, Ed. Metarmofosi
2 DEBUT „TRAIAN OLTEANU” Andrei Nicolau Volovăț – Dumnezeu ne iubește pe toți, Ed. Timpul
3 CARTEA REPREZENTANȚEI GALAȚI VIOLETA CRAIU– Muze sub aparențe, Ed. Timpul
4 CARTEA REPREZENTANȚEI VASLUI MARCEL MIRON – Șarpele de pe balustradă, Ed. 24 ORE
5 CARTEA REPREZENTANȚEI SUCEAVA GHEORGHE VICOL– Zburând cu fluturii prin anotimpuri – Primăvara, Ed. Digita Unicorn
6 CARTEA REPREZENTANȚEI BOTOȘANI VASILE IFTIME– Hristos, toamna, Ed. Charmides
7 CARTEA REPREZENTANȚEI NEAMȚ CONSTANTIN BOSTAN – Martor la istoria României (1872-1960),  G.T. Kirileanu, Jurnal epistolar, Ed.RAO
8 PREMIUL Filialei Iași a  USR pentru promovarea prin traducere a scriitorilor români CHRISTIAN SCHENK
9 PREMIUL RESTITUTIO N. A. BOGDAN -IAȘUL LEAGĂN AL UNIRII NEAMULUI ROMÂNESC. 1916-1918, REMINISCENȚE ȘI ÎNSEMNĂRI, ediție îngrijită  de Liviu Papuc și Olga Iordache, Ed. Timpul
10 PREMIUL PENTRU CARTE DE PUBLICISTICĂ Simona Modreanu – Lecturi finale, Ed. Junimea
11 PREMIU SPECIAL                                          „LUCIAN ALECSA” Stelorian Moroșanu – Zilnica beatitudine a malpraxisului poetic, Ed. Junimea
12 PREMIU SPECIAL „CORNELIU POPEL” Theodor Damian – Perihoreze, Ed. Eikon
13 PREMIUL „DUMITRU STANILOAE” Ioana Diaconescu – Rugul aprins – studii si documente despre exterminare si supraviețuire, Ed. Fundația Academia Civica
14 PREMIUL „IONEL TEODOREANU” Francisca Stoleru –Casa de pe Colina Doamnei, Ed. 24 ore
15 PREMIUL „IOANID ROMANESCU” Gabriela Chiran- peste gură un crin, Ed. Timpul
16 PREMIUL „MIHAI URSACHI” Angela Furtună – Ultimul mirador, Ed. Vinea
17 PREMIUL „CEZAR IVĂNESCU” Val Mănescu- Ochiul fără pleoape, Ed. Junimea

 

 

 

1 EXCELENȚĂ DAN PETRUȘCĂ
2 EXCELENȚĂ MARINA IONESCU MUREȘANU
3 EXCELENȚĂ ION HADÂRCĂ
4 OPERA OMNIA IOAN HOLBAN

 

 

Comments are closed.